פרסום | קשרו אלינו
נט4יו
כל הרשת הישראלית במקום אחד
7/8/2018 8:10

חשיבה אחרת: לגליזציה של סמים תייצר 100 מיליארד דולר בשנה

ניתוח נתונים סטטיסטיים שערך מוסד אמריקאי לחקר שווקים והתבסס על נתונים של ממשלת ארה”ב, קבע לגליזציה של כל סוגי הסמים היא מהלך חשוב ביותר שיכול לשנות את פני הכלכלה הארצית ולייצר מעל 100 מיליארד דולר בשנה – שחלק גדול מהם יגיעו ישירות לקופת המדינה ברווחי מיסים וחלקם בחיסכון אדיר בתקציב כוחות הביטחון.


התרחבות הלגליזציה ומהלכי החקיקה שהופכים את הקנאביס לסחורה חוקית ולגיטימית במספר הולך וגדל של מדינות בארה”ב, גרמו לכך שמה שפעם היו תיאוריות ורודות על שיפור כלכלי, הפכו למציאות חדה וברורה בה יש מסקנה אחת שהשלטון לא יכול להעלים ממנה עין: לגליזציה זה עסק רווחי.


דו”ח חדש של מוסד ‘Cato’ האמריקאי שנוסח בהתבסס על נתונים של אגף המיסים הפדרלי, קובע כי לגליזציה של כל סוגי הסמים בחוק הפדרלי תהיה שווה למשק האמריקאי מעל 100 מיליארד דולר בשנה (עד 106.7 מיליארד לפי הערכה ראשונה) כבר בשנה הראשונה, יותר ממרבית מהלכי התקצוב והחקיקה שעומדים על שולחן הממשל בתקופה זו.


המיליארדים המפוקפקים – גם לחברה וגם למשטרה


הנקודה המרכזית אותה מעוניינים להדגיש מחברי הדו”ח היא שלגליזציה של סמים, שנחשבת לנושא משטרתי מפוקפק שבנוגע אליו יש לגבש החלטה המקובלת על גופי הביטחון ורשויות האכיפה, היא למעשה נושא שיש לשקול בצורה רצינית הרבה יותר מבחינה כלכלית.


למעשה, ההצעה שמוצגת בשורה התחתונה היא שילוב בין לגליזציה מלאה של קנאביס ומכירה שלו בשוק החופשי עבור צרכני פנאי ורפואה, לבין אי הפללה מלאה של כל סוגי הסמים הנפוצים, שתוציא אותם ממסגרת הבעיות שמטרידות את כוחות האכיפה אך לא תקדם מכירה שלהם לציבור בשום צורה.


http://rukgp42lxa42pfuo418hwvw4.wpeng ... 2018/08/drugs-300x200.jpg 300w, http://rukgp42lxa42pfuo418hwvw4.wpeng ... 2018/08/drugs-768x512.jpg 768w" sizes="(max-width: 795px) 100vw, 795px" />
לגליזציה של כל הסמים – רווחים במקום מלחמה מיותרת

לפי הנתונים שמוצגים בדו”ח, שמתבססים רובם על המודלים המוצלחים של לגליזציה בקולורדו, אורגון, וושינגטון וכן השוק הרפואי בקליפורניה, שילוב שני המהלכים יניב למשק האמריקאי סכומי עתק משני אפיקים – הכנסה ישירה של 58 מיליארד ברווחי מיסים (19 ברשויות המקומיות והמדיניות ו-39 בשלטון הפדרלי) וחיסכון של כ-50 מיליארד בהוצאות הקשורות למערכת האכיפה לפי חלוקה דומה.


יש לציין כי רווחי המיסים המדוברים כוללים מלבד מכירות הקנאביס החוקי גם מכירות של סמים אופיואידים כמו הרואין, בקליניות מדיניות מאושרות ומאובטחות, כחלק מתוכניות ציבוריות לגמילה מסמים דרך חינוך נכון ואפס ענישה.


לצד הרווח הכלכלי הישיר, מסכם הדו”ח גם את הרווח הכללי שמניבה התרחבות השוק לציבור, בעיקר בהיבט של פתיחת כמות אדירה של משרות חדשות עבור עובדים מקצועיים ולא מקצועיים כאחד, ואת הצמצום המשמעותי של אחוזי האבטלה הלאומיים שהיא תגרום.


בהמשך למסקנות וההערכות לגבי היקף הרווחים והחיסכון, מתייחס הדו”ח להשקעת הכסף בפרויקטים ציבוריים, חינוכיים וחברתיים, כפי שמתרחש היום במדינות שכבר קיימת בהן לגליזציה של קנאביס, בתור יתרון משמעותי נוסף של המהלך, שכימות שלו הוא מסובך ומורכב יותר אך הוא עדיין מתורגם גם לרווח כלכלי עקיף.


“לגליזציה כוללת תפחית משמעותית את בזבוז הכספים הממשלתי, תחסוך משאבים להשקעה בתחומים אחרים, ותהפוך את הכסף שצרכני הסמים זורקים לשוק השחור לתקציבים שיושקעו חזרה בחברה”, מסכם מחבר הדו”ח ומנהל המחקרים הכלכליים של ‘Cato’, ג’פרי מירון (Jeffrey Miron), בהצהרה שפרסם לאחר חשיפת תוצאות הדו”ח.


The post חשיבה אחרת: לגליזציה של סמים תייצר 100 מיליארד דולר בשנה appeared first on מגזין קאנה.


מחבר: ג'וני סלומון | קאנה חשיפות: 11
 

האחריות על התגובות למאמרים השונים חלה על שולחיהן. הנהלת האתר אינה אחראית על תוכנן.
השולח
דיון

תגובות פייסבוק

הערה: התכנים המוצגים בעמוד זה ...

התכנים המופיעים במדור זה מועברים אוטומטית מבלוגים ואתרי מידע ברשת, כל הזכויות על התכנים: כולל טקסטים, תמונות, סרטים וכל מדיה נוספת, הינם של יוצרי החומר המקורי בלבד.
אתר נט4יו אינו טוען לבעלות או לזכויות יוצרים על התכנים, אלא רק מצביע עליהם בצורה נוחה ומרוכזת, וכן מקשר אל האתר המקורי עם המאמרים המלאים.
אם למרות האמור לעיל, נתקלת בהפרת זכויות יוצרים, או שתוכן מסויים באתר אינו לרוחך, אנא דווח(י) לנו באמצעות טופס יצירת הקשר ונורידו בהקדם האפשרי מהאתר.
נט4יו
×

הצהרת נגישות

אתר זה מונגש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA.
האתר נמצא תמידית בתהליכי הנגשה: אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות.
אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל (אל תשכחו בבקשה לציין את כתובת האתר).

אודות ההנגשה באתר: